UMĚNÍ ZABÍJET  -  LUKÁŠ HOUDEK

 
3.října 2012 se na mě obrátil fotograf Lukáš Houdek, který mě oslovil s prosbou, jestli bych mu pro jeho projekt ušila dobové oblečky pro Keny a Barbie..Píše :
 
" Jsem fotograf, který se zabývá různými tématy, hlavně lidskoprávními. Z různých důvodů jsem se rozhodl nafotit masakry, kterých se na německém civilním obyvatelstvu dopustili Češi v roce 1945. A budu to fotit právě na bárbínách a kenech. Jde ale o to, že přestože bude zřejmé, že se jedná o panenky, měly by být dobově stylizované. Jde hlavně o to, že  potřeboval vytvořit uniformu příslušníků revolučních gard. A taky by pár postav mělo mít dobové venkovské oblečení z roku 1945....."
Pro mě to byla velmi zajímavá výzva. Šila jsem oblečky na více než 40 panenek. 
 
 
Vernisáž se konala 7.2.2013 v Národní technické knihovně v Praze.Napnutá jsem byla už pár dní před... a taky strašně zvědavá.Sice jsem už předem fotografie viděla, Lukáš mě průběžně informoval, jak pracuje ,ale na vlastní oči to vidět mnou ušité oblečky pro panenky takhle přímo v "akci "...to je prostě úplně něco jiného.Už když jsme jeli na vernisáž a na nábřeží visely plakáty v nadživotní velikosti,byl to úžasný pocit, který se na vernisáži jen násobil.Návštěvníci prohlíželi fotografie, četli komentáře, diskutovali .Lukáš dával jeden rozhovor za druhým a veřejně mi přede všemi poděkovat za mojí práci.Měla jsem velikou radost, protože i pro mě je tento projekt důležitý a velká reklama.Nesmírně si vážím toho ,že jsem mohla s Lukášem spolupracovat.Moc mu držím palce v jeho další tvorbě a gratuluji k zajímavému projektu.
 
Výstava zaujala média jako jsou  televizní stanice,Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Blesk, 
deník Metro,Hospodářské noviny a další...
 
 
 
 
 
Umění zabíjet / The Art of Killing
 
Umění zabíjet je sérií 25 fotografií, které jsou rekonstrukcí vybraných masakrů německého civilního obyvatelstva v Česku v roce 1945. Autorkou kostýmů je Jana Edrová.
První květnové dny 1945 přinesly okupovanému českému území vytouženou svobodu. Nadvláda nacistické Třetí říše skončila, a ačkoliv se zdálo, že kapitulací Německa bude násilnostem na civilním obyvatelstvu učiněna přítrž, realita byla jiná. Zejména mezi koncem války a Postupimskou dohodou, která podmínky vysídlení Němců z českého pohraničí upravovala, byly zejména na základě kolektivní viny zavražděny tisíce německých civilistů – včetně těch, kteří se podíleli na protinacistickém odboji, cizinců nebo Židů. Strůjci brutálních činů byli často příslušníci Revolučních gard (někdy parodicky nazývaných gardy), orgánů, které se začaly formovat po květnovém povstání z řad partyzánů a dobrovolníků. Ty byly následně vysílány do pohraničí, aby tuto oblast mocensky zajistily. Jejich působení provázela celá řada stížností na jejich neukázněnost, brutální činy na německých civilistech nebo rabování majetku. Obdobně jednali i někteří členové Rudé armády a obnovované československé armády.
Na krutých exekucích se však nepodílely jen ozbrojené složky, ale také řadoví čeští občané, kteří se za učiněná příkoří chtěli pomstít. Ti, kteří byli za válečné zločiny zodpovědní, ale často v prvních poválečných dnech zmizeli do Německa. Po vypuknutí vlny masových zabíjení (počet obětí je odhadován až na 30.000) dalších několik tisíc Němců spáchalo zejména z obavy z nadcházejících událostí sebevraždu.
Ti, kteří tyto události přežili, a nebyli odsunuti, pak mnohdy vedle vrahů svých blízkých prožili zbytek života, bez možnosti dojít spravedlivého procesu. Hovořit o těchto zločinech nebylo dovoleno. A ani v dnešní době řada z nás o správnosti poválečného jednání našich předků nepochybuje. „Vypálili nám Lidice, tak dostali, co jim patřilo a basta!“
 
 
 
 
 
 
Každá fotografie představuje příběh, který se skutečně stal.
 
Žatec 1945.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nábřeží k.Jaroše a Edvarda Beneše v Praze ve formě velkých plakátů, galerie Artwall
 
 
 
 
 
"Umění zabíjet " již navštívilo několik zemí a vždy vzbudilo rozporuplné reakce.
 
 
Více o projektu zde :